Šindeļu uzklāšanas tehnoloģija

1. Minimālais jumta slīpums 1:5, t.i. 12°

2. Pamatnei, uz kuras ieklāj  bitumena šindeļus, jābūt stabilai, drošai, līdzenai un sausai.
Par pamatni bitumena šindeļiem var izmantot:
• OSB-3 plāksnes;
• mitrumizturīgo finieri;
• apzāģētus dēļus, rievdēļus.

Pārliecinieties, ka Jūs rīkojaties saskaņā ar projekta aprēķiniem, celtniecības normām un norādījumiem, kas pielietojami materiālu biezuma, to kvalitātes ziņā utt. Nodrošinieties pret jumta latojuma iespējamo mitrumu un termālo ietekmi, atstājot starp dēļiem pietiekamu spraugu.

3. Nodrošiniet pastāvīgu un pietiekamu jumta un bēniņu telpu ventilāciju. Šiem mērķiem izmantojiet VILPE  KTV jumta ventiļus vai neizolētus ventilācijas izvadus (izstrādājuma izvēle ir atkarīga no jumta konstrukcijas vai jumta seguma veida). Uzmanību! Ierīkojot jumta ventilāciju ir nepieciešams nodrošināt arī gaisa pieplūdi no jumta karnīzēm.

Ventilācija ir nepieciešama lai:
• Izvadītu mitrumu no siltumizolācijas un jumta konstrukcijām;
• Samazinātu temperatūru konstrukcijas iekšienē vasaras laikā;
• Samazinātu ledus un lāsteku  rāšanos uz jumta ziemas periodā.
Atcerieties, nepietiekamas ventilācijas rezultāts ir sēnīšu, pelējuma rašanās un jumta konstrukcijas sagraušanas iemesls!

4. Uz apzāģētiem dēļiem vai citu pamatni uzklājiet apakšslāni, pārklājot visu jumta laukumu. Uzklāšanas instrukcijas Jūs varat izlasīt apakšslāņa ruļļa iesaiņojuma iekšpusē. Ja jumtam ir sateknes, vispirms uzklājiet Katepal apakšslāņa membrānu tur. Pienaglojiet to visā garumā, atstājot 20 cm lielas atstarpes. Uzklājiet apakšklāju tā, lai veidotos 110-150 mm liels pārklājums, atstājot 700 mm platu joslu, kas vēlāk tiks pārklāta ar sateknes (iekšleņķa) materiālu. 
Ja jumta slīpums ir lielāks par 18° (1:3), apakšklāja materiālu var ieklāt tikai uz jumta korēm, sateknēs, gar karnīzēm un apmalēm, kā arī ap skurstenim, jumta logiem un ventilācijas izvadiem utt.

5. Jumta karnīzēs un apmalēs uzstādiet metāla piļu un vēja līstes, pienaglojiet tās zigzagveidīgi ar jumta naglām, atstājot 10 cm atstarpes. Savienojuma vietās veidojiet 5cm lielu metāla lokšņu pārklājumu un sastipriniet abas metāla loksnes ar divām-trim naglām.

6. Tad uz apakšslāņa membrānu uzklājiet Pintari sateknes materiālu tādā krāsā, lai tas saskanētu ar dakstiņiem. Pielīmējiet tās gar malām ar bituma mastiku jumta darbiem K-36 un pienaglojiet, atstājot 10 cm lielas atstarpes.

7. Pēc tam gar karnīzes metāla apšuvuma detaļām (piļu līstēm) lieciet karnīzes materiālu. Noņemiet apakškārtas aizsargplēvi un piespiežot uzklājiet apakšējas kantes materiālu, liekot ar pašlīmējošos malu uz metāla detaļu un atkāpjoties apmēram 1 cm no jumta apmales.

8. Instalējot bitumena šindeļus, ir ieteicams tos sajaukt no 4 – 5 dažādiem iepakojumiem vienlaicīgi, jo var atklāties krāsas atšķirības. Sāciet to uzklāšanu apmēram pie karnīzes centra līnijas tā, lai karnīzes materiāla savienojumi pārklājas zem bitumena šindeļu apakšmalām. Nākamo  rindu lieciet tā, lai iepriekšējās rindas savienojums sakrīt ar nākamās rindas bitumena šindeļa apakšmalas vidu (Rocky dakstiņu vidējā izmēra apakšmalai – pa labi). Noņemiet apakškārtas aizsargplēvi, plēšot apmēram no šindeļa apakšmalas vidus. Pienaglojiet katru šindeļa gontu ar četrām naglām pie pamatnes aptuveni 4-5 cm virs šindeļa apakšmalas.

UZMANĪBU! Nepienaglojiet dakstiņus pie to augšējas malas. Naglām ir jāiziet cauri jumta klājumam.

9. Turpiniet bitumena šindeļu uzklāšanu rindu kārtībā un pārliecinieties, piemēram, ar mērāmo rīku palīdzību, ka saglabājat rindas paralēlas. Pielīdziniet bitumena šindeļu rindas. Augšējā līmeņa apmale var atšķirties.

10. Nogrieziet bitumena šindeļus jumta apmales garumā un pielīmējiet dakstiņu  galus ar bituma jumta mastiku pie metāla apšuvuma detaļām 10 cm platā joslā.

11. Sateknēs sateknes materiālu pārklājiet ar bitumena šindeļiem, atstājot 15 cm brīvu sateknes materiāla (Pintari) joslu. Nogrieziet šindeļu galus un pielīmējiet tos pie sateknes materiāla ar bituma jumta mastiku.

12. Pirms apakšslāņa membrānas uzklāšanas uz apzāģētiem dēļiem pie dūmvada pamatnes ir nepieciešams pienaglot trīsstūra līsti. Pēc tam visā garumā ieklājiet bitumena šindeļus līdz trīsstūra līstes augšējai malai, aiz tās izveidojot pacēlumu. Izmantojot Pintari tādā krāsā, kas līdzīga šindeļiem, izgrieziet loksnes apkārt dūmvadam tā, lai tās paceltos vismaz 30 cm virs jumta virsmas un veidojiet vismaz 20 cm lielu pārklājumu. Instrukcijas par lokšņu griešanu pacēluma veidošanai varat atrast Pintari ruļļu iesaiņojuma iekšpusē. Pielīmējiet pacēluma strēmeles pie dūmvada visā to garumā, izmantojot bituma jumta mastiku, un pienaglojiet augšējās malas ķieģeļu salaiduma vietās.

13. Turpiniet bitumena šindeļu uzklāšanu augšpus dūmvadam. Visbeidzot nosedziet pacēlumu ar metāla pieslēgumu un noblīvējiet salaidumus ar bituma jumta mastiku.

14. Mazāka diametra izvadus labāk ir noblīvēt, izmantojot pārejas elementus. Pielīmējiet un pienaglojiet pārejas elementa atloku pie pamata un piefiksējiet ar bituma jumta mastiku uz atloka liekamos bitumena šindeļus.

15. Kores materiāla veidošanai atlociet un sagrieziet karnīzes materiāla šindeļus trijās daļās perforācijas vietās. Noņemiet aizsargplēvi un novietojiet kores materiālu visa kores garumā, veidojot 5 cm lielu pārklājumu un naglojot tā, lai katrs nākamais dakstiņš apsegtu iepriekšējā naglas.